Otvírací doba:

Po• 14:00 - 21:00
Út• 14:00 - 21:00
St• 14:00 - 21:00
Ct• 14:00 - 21:00
• 14:00 - 22:00
So• 14:00 - 22:00
Ne• 14:00 - 21:00


facebook ico

Spolupracujeme s:


A další spřátelené weby...

Aktualita

Máte obchod, prodejnu, restauraci nebo jiný podnik, ve kterém by jste rádi nabídli naše zboží? Rádi se dohodneme na spolupráci..
Napište nám!

Přejeme Vám dobrý čaj a tvořivou náladu.

Prihlásit se
Cena nákupu: 0 Kč
basket_user_box


Phoenix Ya Shi Dao Hua Xiang


header image detail
foto

footer image detail


Běžná cena:
790,- Kč
32,9 EUR
K dispozici:
Po dohodě


 

Zboží z kategorie:

Již prodané a vypité

Čaje
foto

Popis:

Phoenix Dan Cong Ya Shi Dao Hua Xiang - Vůně kachního trusu - 50g

Vynikající čaj s nepříliš lákavým názvem - 'Vůně kachního trusu', který se produkuje v oblasti Wu Dong Shan, 800 m.n.m., provincie Guangdong. Tento čaj má i přes svůj název jednu z nejúžasnějších vůní, které mohou čaje typu Dan Cong nabídnout - delikátní a plnou zároveň, okouzlující, připomínající orchideje, hladkou a velmi nasládlou s komplexními ovocnými tóny a dlouho doznívajícím aftertastem.

K názvu se váže příběh kdy rodina, která zdědila mateřský strom tohoto čaje se bála aby jim někdo nepovolaný neukradl kus větve na řízkovaní či podobně, o to více když jejich sousedi vyzdvihovali jeho kvalitu velmi vysoko - proto dali stromu tento spíše odpudivý název, doufajíc že tak odradí případnou krádež. 'Kachní trus' je však také místní lidový název pro velmi úrodnou do žluta zbarvenou půdu, ve které strom rostl. Přesto všechno se však sláva tohoto čaje roznesla široko daleko a tak byly řízky ukradeny a v okolí města Chao Zhou roste stromů této vůně vícero.

Phoenix Dan Cong neboli 'Jednotlivé stromy Fénixe' je velmi specifická skupina čajů  typu oolong pocházející z hor Fénixe (Feng Huang Shan) v provincii Guangdong z čajových záhrad ve výši 600-1500 m.n.m. Jednotlivé stromy (Dan Cong) (či skupiny menších čajových stromů/keřů) – každý se svou osobitou vůní (proto přívlastek Dan Cong – jednotlivý, zvlášť stojící, osobitý). Ruční sběr i zpracování. Poddruhů Fénix oolongů je přes několik desítek. Autentické čaje se sbírají z velkých stromů (až do 8m vysokých) pouze jednou ročně a jejich produkce bývá kolem 25-30kg čaje za rok. Listy těchto stromů se nedají splést s levnějšími lístky z malých keřů, které se prodávají čím dál tím víc a vydávají se za originální čaje. Pravý Dan Cong má mít lístek velký, poměrně dlouhý (víc než 5 cm), velice pevný ale pružný, světlejší (občas až bělavě zelené barvy) ve vyluhovaném stavu s matným a jemným, jakoby hedvábným povrchem. Vůně suchého listů nesmí obsahovat silné pražené tóny a ani v chuti samotného čaje nesmí být praženost (přepražený znamená levný, v moderní elektrické peci rychle zpracovaný čaj).

Na trhu se běžně lze setkat s více kategoriemi Fénixů, i přesto že téměř vždy jsou vydávány za čaje z jednotlivých stromů, nicméně v málo případech tomu tak skutečně je. Celkem jednoduchým ukazatelem může být už cena - pokud je přehnaně nízká, nelze příliš spoléhat na správnou deklaraci:

1. padělky - s původními čaji obvykle nemají téměř nic společného a většinou se vyznačují již zmíněnou velkou mírou praženosti (která je nežádoucí!) a lze je celkem snadno odlišit od kvalitních Fénixů, pokud člověk už alespoň nějaký lepší pil.

2. více či méně povedené klony z autentických čajových stromů - tzv. 'komerční' Fénixy, které vždy mají téměř identickou vůni a charakter mateřského stromu a jde o celkem mladé, ve větší míře pěstované keře (aby byla uspokojena větší poptávka po těchto čajích za dostupné ceny). V této druhé kategorii lze nalézt již velmi dobré a povedené čaje, které bývají alespoň kvalitně zpracované a za celkem dostupnou cenu. Poměr cena/kvalita je u těchto čajů dostačující až velmi dobrá.

3. čaje z jednotlivých čajových stromů či menších skupin starších čajových keřů, obvykle z vyšších nadmořských výšek - na trhu mimo Čínu téměř nesehnatelné, navíc pro běžné milce čaje dosti drahé, což je logické z pohledu omezené produkce těchto čajů - sklízí se jednou ročně, počet takovýchto stromů je celkem malý navíc u tohoto typu čaje je na stromě více větví než použitelného listí. Průměrná produkce jednoho stromu je kolem 25-30kg/rok, všechny jednotlivé stromy jsou vedeny v evidenci a popsané detailně v odborné literatuře. Jednotlivé produkce obvykle bývají zamluvené již předem atd.

Sběr: 14.dubna 2012

Tento čaj je možno připravit na více nálevů.

Doporučený způsob přípravy:

Voda: 90°C
Množství:  4g/dcl
Louhovat:  oplach - 40s - 30s - 30s - 50s - 60s

Ukázka přípravy vícenálev. oolong čaje způsobem Gong Fu Cha v yixingové konvičce:

 
Created by obsah.info, 2011 - 2015